“I’m Just Ken” from Barbie received finest track on the 2024 Critics Alternative Awards, which had been offered on Sunday (Jan. 14) at Barker Hangar in Santa Monica, Calif. One week in the past, Billie Eilish and Finneas’ “What Was I Made For?” from Barbie received the Golden Globe in that class. With these blended verdicts, we seem to have a real contest on our fingers for the Oscar for finest authentic track for the primary time in three years. The final two years, “No Time to Die” from the James Bond movie of the identical identify and “Naatu Naatu” from RRR received each of those run-up awards on their option to profitable the Oscar.

That is the second Critics Alternative Award on this class for “I’m Just Ken” co-writers Mark Ronson and Andrew Wyatt. They received 5 years in the past for co-writing “Shallow” from A Star Is Born with Girl Gaga and Anthony Rossomando.

There doesn’t look like a lot of a contest for the Oscar for finest authentic rating. Ludwig Göransson’s work on Oppenheimer received finest rating on the Critics Alternative Award simply because it did on the Golden Globes.

The twenty ninth annual Critics Alternative Awards, hosted by a humorous and sharp Chelsea Handler, aired stay on The CW.

Oppenheimer was the highest winner on the movie facet with eight awards (together with finest image and finest director), adopted by Barbie, with six.

All three core solid members of Alexander Payne’s The Holdovers received awards – Paul Giamatti (finest actor), Da’Vine Pleasure Randolph (finest supporting actress) and Dominic Sessa (finest younger actor/actress).

The largest shutout on the movie facet was Killers of the Flower Moon, which had 12 nominations, but went dwelling empty-handed. Maestro and The Shade Purple had been additionally shut out, regardless of eight and 5 nods, respectively.

The Bear and Beef had been the highest winners on the TV facet, with 4 awards every, adopted by Succession with three.

Two non-competitive awards had been offered. Margot Robbie offered her Barbie co-star America Ferrera with the SeeHer Award. James Mangold offered Harrison Ford with the Profession Achievement Award.

The present was executive-produced by Bob Bain Productions and Berlin Leisure. The Critics Alternative Affiliation is the most important critics group within the U.S. and Canada, representing greater than 600 media critics and leisure journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Movie Critics Affiliation and the Broadcast Tv Journalists Affiliation. For extra data, go to: www.CriticsChoice.com.

Right here’s the whole listing of nominations for the 2024 Critics Alternative Awards, with winners marked.

Movie Awards

Greatest track

 “Dance the Night” – Barbie, written by Mark Ronson, Andrew Wyatt, Dua Lipa, Caroline Ailin

 WINNER: “I’m Just Ken” – Barbie, written by Mark Ronson, Andrew Wyatt

 “Peaches” – The Tremendous Mario Bros. Film, written by Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, John Spiker

 “Road to Freedom” – Rustin, written by Lenny Kravitz

 “This Wish” – Want, written by Julia Michaels, Benjamin Rice, JP Saxe

 “What Was I Made For” – Barbie, written by Billie Eilish, Finneas O’Connell

Greatest rating

Jerskin Fendrix – Poor Issues

Michael Giacchino – Society of the Snow

WINNER: Ludwig Göransson – Oppenheimer

Daniel Pemberton – Spider-Man: Throughout the Spider-Verse

Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon

Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

Greatest image

American Fiction

Barbie

The Shade Purple

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Maestro

WINNER: Oppenheimer

Previous Lives

Poor Issues

Saltburn

Greatest performing ensemble

Air

Barbie

The Shade Purple

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

WINNER: Oppenheimer

Greatest actor

Bradley Cooper – Maestro

Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon

Colman Domingo – Rustin

WINNER: Paul Giamatti – The Holdovers

Cillian Murphy – Oppenheimer

Jeffrey Wright – American Fiction

Greatest actress

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon

Sandra Hüller – Anatomy of a Fall

Greta Lee – Previous Lives

Carey Mulligan – Maestro

Margot Robbie – Barbie

WINNER: Emma Stone – Poor Issues

Greatest supporting actor

Sterling Ok. Brown – American Fiction

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

WINNER: Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Ryan Gosling – Barbie

Charles Melton – Could December

Mark Ruffalo – Poor Issues

Greatest supporting actress

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – The Shade Purple

America Ferrera – Barbie

Jodie Foster – Nyad

Julianne Moore – Could December

WINNER: Da’Vine Pleasure Randolph – The Holdovers

Greatest younger actor/actress

Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.

Ariana Greenblatt – Barbie

Calah Lane – Wonka

Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall

WINNER: Dominic Sessa – The Holdovers

Madeleine Yuna Voyles – The Creator

Greatest director

Bradley Cooper – Maestro

Greta Gerwig – Barbie

Yorgos Lanthimos – Poor Issues

WINNER: Christopher Nolan – Oppenheimer

Alexander Payne – The Holdovers

Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Greatest authentic screenplay

Samy Burch – Could December

Alex Convery – Air

Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro

WINNER: Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie

David Hemingson – The Holdovers

Celine Tune – Previous Lives

Greatest tailored screenplay

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It’s Me, Margaret.

Andrew Haigh – All of Us Strangers

WINNER: Twine Jefferson – American Fiction

Tony McNamara – Poor Issues

Christopher Nolan – Oppenheimer

Eric Roth & Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Greatest cinematography

Matthew Libatique – Maestro

Rodrigo Prieto – Barbie

Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon

Robbie Ryan – Poor Issues

Linus Sandgren – Saltburn

WINNER: Hoyte van Hoytema – Oppenheimer

Greatest manufacturing design

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn

Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer

Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon

WINNER: Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie

James Worth, Shona Heath, Zsuzsa Mihalek – Poor Issues

Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid Metropolis

Greatest modifying

William Goldenberg – Air

Nick Houy – Barbie

WINNER: Jennifer Lame – Oppenheimer

Yorgos Mavropsaridis – Poor Issues

Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon

Michelle Tesoro – Maestro

Greatest costume design

WINNER: Jacqueline Durran – Barbie

Lindy Hemming – Wonka

Francine Jamison-Tanchuck – The Shade Purple

Holly Waddington – Poor Issues

Jacqueline West – Killers of the Flower Moon

Janty Yates, David Crossman – Napoleon

Greatest visible results

The Creator

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Mission: Unimaginable – Lifeless Reckoning Half One

WINNER: Oppenheimer

Poor Issues

Spider-Man: Throughout the Spider-Verse

Greatest hair and make-up

WINNER: Barbie

The Shade Purple

Maestro

Oppenheimer

Poor Issues

Priscilla

Greatest comedy

American Fiction

WINNER: Barbie

Bottoms

The Holdovers

No Exhausting Emotions

Poor Issues

Greatest animated characteristic

The Boy and the Heron

Elemental

Nimona

WINNER: Spider-Man: Throughout the Spider-Verse

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Want

Greatest overseas language movie

WINNER: Anatomy of a Fall

Godzilla Minus One

Excellent Days

Society of the Snow

The Style of Issues

The Zone of Curiosity

Tv Awards

Greatest drama collection

The Crown (Netflix)

The Diplomat (Netflix)

The Final of Us (HBO | Max)

Loki (Disney+)

The Morning Present (Apple TV+)

Star Trek: Unusual New Worlds (Paramount+)

WINNER: Succession (HBO | Max)

Profitable Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Greatest actor in a drama collection

WINNER: Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)

Tom Hiddleston – Loki (Disney+)

Timothy Olyphant – Justified: Metropolis Primeval (FX)

Pedro Pascal – The Final of Us (HBO | Max)

Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)

Jeremy Robust – Succession (HBO | Max)

Greatest actress in a drama collection

Jennifer Aniston – The Morning Present (Apple TV+)

Aunjanue Ellis – Justified: Metropolis Primeval (FX)

Bella Ramsey – The Final of Us (HBO | Max)

Keri Russell – The Diplomat (Netflix)

WINNER: Sarah Snook – Succession (HBO | Max)

Reese Witherspoon – The Morning Present (Apple TV+)

Greatest supporting actor in a drama collection

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)

WINNER: Billy Crudup – The Morning Present (Apple TV+)

Ron Cephas Jones – Fact Be Instructed (Apple TV+)

Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)

Ke Huy Quan – Loki (Disney+)

Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

Greatest supporting actress in a drama collection

Nicole Beharie – The Morning Present (Apple TV+)

WINNER: Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)

Sophia Di Martino – Loki (Disney+)

Celia Rose Gooding – Star Trek: Unusual New Worlds (Paramount+)

Karen Pittman – The Morning Present (Apple TV+)

Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

Greatest comedy collection

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO | Max)

WINNER: The Bear (FX)

The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Poker Face (Peacock)

Reservation Canine (FX)

Shrinking (Apple TV+)

What We Do within the Shadows (FX)

Greatest actor in a comedy collection

Invoice Hader – Barry (HBO | Max)

Steve Martin – Solely Murders within the Constructing (Hulu)

Kayvan Novak – What We Do within the Shadows (FX)

Drew Tarver – The Different Two (HBO | Max)

WINNER: Jeremy Allen White – The Bear (FX)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Canine (FX)

Greatest actress in a comedy collection

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

WINNER: Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Bridget Everett – Anyone Someplace (HBO | Max)

Devery Jacobs – Reservation Canine (FX)

Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

Greatest supporting actor in a comedy collection

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)

Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)

Harvey Guillén – What We Do within the Shadows (FX)

James Marsden – Jury Obligation (Amazon Freevee)

WINNER: Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)

Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

Greatest supporting actress in a comedy collection

Paulina Alexis – Reservation Canine (FX)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

WINNER: Meryl Streep – Solely Murders within the Constructing (Hulu)

Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

Greatest restricted collection

WINNER: Beef (Netflix)

Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Fargo (FX)

Fellow Vacationers (Showtime)

Classes in Chemistry (Apple TV+)

Love & Loss of life (HBO | Max)

A Homicide on the Finish of the World (FX)

A Small Gentle (Nationwide Geographic)

Greatest film made for tv

The Caine Mutiny Court docket-Martial (Showtime)

Finestkind (Paramount+)

Mr. Monk’s Final Case: A Monk Film (Peacock)

No One Will Save You (Hulu)

WINNER: Quiz Girl (Hulu)

Actuality (HBO | Max)

Greatest actor in a restricted collection or film made for tv

Matt Bomer – Fellow Vacationers (Showtime)

Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)

Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Final Case: A Monk Film (Peacock)

Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court docket-Martial (Showtime)

WINNER: Steven Yeun – Beef (Netflix)

Greatest actress in a restricted collection or film made for tv

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)

Carla Gugino – The Fall of the Home of Usher (Netflix)

Brie Larson – Classes in Chemistry (Apple TV+)

Bel Powley – A Small Gentle (Nationwide Geographic)

Sydney Sweeney – Actuality (HBO | Max)

Juno Temple – Fargo (FX)

WINNER: Ali Wong – Beef (Netflix)

Greatest supporting actor in a restricted collection or film made for tv

WINNER: Jonathan Bailey – Fellow Vacationers (Showtime)

Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)

Jesse Plemons – Love & Loss of life (HBO | Max)

Lewis Pullman – Classes in Chemistry (Apple TV+)

Liev Schreiber – A Small Gentle (Nationwide Geographic)

Justin Theroux – White Home Plumbers (HBO | Max)

Greatest supporting actress in a restricted collection or film made for tv

WINNER: Maria Bello – Beef (Netflix)

Billie Boullet – A Small Gentle (Nationwide Geographic)

Willa Fitzgerald – The Fall of the Home of Usher (Netflix)

Aja Naomi King – Classes in Chemistry (Apple TV+)

Mary McDonnell – The Fall of the Home of Usher (Netflix)

Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Greatest overseas language collection

Discount (Paramount+)

The Glory (Netflix)

The Good Moms (Hulu)

The Interpreter of Silence (Hulu)

WINNER: Lupin (Netflix)

Masks Woman (Netflix)

Transferring (Hulu)

Greatest animated collection

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Harley Quinn (HBO | Max)

WINNER: Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)

Star Trek: Decrease Decks (Paramount+)

Younger Love (HBO | Max)

Greatest discuss present

The Graham Norton Present (BBC America)

Jimmy Kimmel Dwell! (ABC)

The Kelly Clarkson Present (NBC)

WINNER: Final Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)

Late Night time with Seth Meyers (NBC)

The Late Present with Stephen Colbert (CBS)

Greatest comedy particular

Mike Birbiglia: The Outdated Man and the Pool (Netflix)

Alex Borstein: Corsets & Clown Fits (Prime Video)

John Early: Now Extra Than Ever (HBO | Max)

WINNER: John Mulaney: Child J (Netflix)

Trevor Noah: The place Was I (Netflix)

Wanda SykesI’m an Entertainer (Netflix)