The seventy fifth annual Primetime Emmy Awards are lastly being offered on Monday (Jan. 15), 4 months after they have been initially scheduled. TV’s high awards present was delayed by strikes by Hollywood writers and actors. Hosted by former blackish star Anthony Anderson, the awards are being held on the Peacock Theater at L.A. Reside in Los Angeles.

Most of this 12 months’s Primetime Emmys have been offered ultimately weekend’s Artistic Arts Emmy Awards. However 26 envelopes stay to be opened, together with excellent comedy sequence (received the final two years by Ted Lasso), excellent drama sequence (received in two of the final three years by Succession) and excellent actuality competitors program (received in 4 of the final 5 years by RuPaul’s Drag Race).

Jesse Collins Leisure is producing the present, which is being broadcast stay from 8-11 p.m. ET (5-8 p.m. PT) on Fox. The eligibility interval for this 12 months’s Primetime Emmys was June 1, 2022 to Could 31, 2023.

Listed here are all of the classes that can be introduced on tonight’s broadcast. We’ll test off the winners as they’re revealed.

Collection Awards

Excellent comedy sequence

Abbott Elementary (ABC)

Barry (HBO)

The Bear (FX)

Jury Obligation (Amazon Freevee)

The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Solely Murders within the Constructing (Hulu)

Ted Lasso (Apple TV+)

Wednesday (Netflix)

Excellent drama sequence

Andor (Disney+)

Higher Name Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

Home of the Dragon (HBO)

The Final of Us (HBO)

Succession (HBO)

The White Lotus (HBO)

Yellowjackets (Showtime)

Excellent restricted or anthology sequence

Beef (Netflix)

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Fleishman Is in Bother (FX)

Obi-Wan Kenobi (Disney+)

Excellent actuality competitors program

The Wonderful Race (CBS)

WINNER: RuPaul’s Drag Race (MTV)

Survivor (CBS)

Prime Chef (Bravo)

The Voice (NBC)

Excellent speak sequence

The Every day Present with Trevor Noah (Comedy Central)

Jimmy Kimmel Reside! (ABC)

Late Evening with Seth Meyers (NBC)

The Late Present with Stephen Colbert (CBS)

The Drawback with Jon Stewart (Apple TV+)

Excellent scripted selection sequence

A Black Girl Sketch Present (HBO)

WINNER: Final Week Tonight with John Oliver (HBO)

Saturday Evening Reside (NBC)

Excellent selection particular (stay)

The Apple Music Tremendous Bowl LVII Halftime Present Starring Rihanna (Fox)

Chris Rock: Selective Outrage (Netflix)

Elton John Reside: Farewell from Dodger Stadium (Disney+)

The Oscars (ABC)

seventy fifth Annual Tony Awards (CBS)

Performing Awards

Excellent lead actor in a comedy sequence

Invoice Hader – Barry (HBO)

Jason Segel – Shrinking (Apple TV+)

Martin Quick – Solely Murders within the Constructing (Hulu)

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

WINNER: Jeremy Allen White – The Bear (FX)

Excellent lead actress in a comedy sequence

Christina Applegate – Useless to Me (Netflix)

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

WINNER: Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)

Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

Jenna Ortega – Wednesday (Netflix)

Excellent lead actor in a drama sequence

Jeff Bridges – The Outdated Man (FX)

Brian Cox – Succession (HBO)

Kieran Culkin – Succession (HBO)

Bob Odenkirk – Higher Name Saul (AMC)

Pedro Pascal – The Final of Us (HBO)

Jeremy Robust – Succession (HBO)

Excellent lead actress in a drama sequence

Sharon Horgan – Dangerous Sisters (Apple TV+)

Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Story (Hulu)

Bella Ramsey – The Final of Us (HBO)

Keri Russell – The Diplomat (Netflix)

Sarah Snook – Succession (HBO)

Excellent lead actor in a restricted or anthology sequence or film

Taron Egerton – Black Chicken (Apple TV+)

Kumail Nanjiani – Welcome to Chippendales (Hulu)

Evan Peters – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Daniel Radcliffe – Bizarre: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Michael Shannon – George & Tammy (Showtime)

Steven Yeun – Beef (Netflix)

Excellent lead actress in a restricted or anthology sequence or film

Lizzy Caplan – Fleishman Is in Bother (FX)

Jessica Chastain – George & Tammy (Showtime)

Dominique Fishback – Swarm (Prime Video)

Kathryn Hahn – Tiny Stunning Issues (Hulu)

Riley Keough – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Ali Wong – Beef (Netflix)

Excellent supporting actor in a comedy sequence

Anthony Carrigan – Barry (HBO)

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)

Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)

James Marsden – Jury Obligation (Amazon Freevee)

WINNER: Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)

Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO)

Excellent supporting actress in a comedy sequence

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

WINNER: Ayo Edebiri – The Bear (FX)

Janelle James – Abbott Elementary (ABC)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

Juno Temple – Ted Lasso (Apple TV+)

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

Excellent supporting actor in a drama sequence

F. Murray Abraham – The White Lotus (HBO)

Nicholas Braun – Succession (HBO)

Michael Imperioli – The White Lotus (HBO)

Theo James – The White Lotus (HBO)

WINNER: Matthew Macfadyen – Succession (HBO)

Alan Ruck – Succession (HBO)

Will Sharpe – The White Lotus (HBO)

Alexander Skarsgård – Succession (HBO)

Excellent supporting actress in a drama sequence

WINNER: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)

Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)

Meghann Fahy – The White Lotus (HBO)

Sabrina Impacciatore – The White Lotus (HBO)

Aubrey Plaza – The White Lotus (HBO)

Rhea Seehorn – Higher Name Saul (AMC)

J. Smith-Cameron – Succession (HBO)

Simona Tabasco – The White Lotus (HBO)

Excellent supporting actor in a restricted or anthology sequence or film

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Paul Walter Hauser – Black Chicken (Apple TV+)

Richard Jenkins – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Joseph Lee – Beef (Netflix)

Ray Liotta – Black Chicken (Apple TV+) (posthumous)[18]

Younger Mazino – Beef (Netflix)

Jesse Plemons – Love & Dying (Max)

Excellent supporting actress in a restricted or anthology sequence or film

Annaleigh Ashford – Welcome to Chippendales (Hulu)

Maria Bello – Beef (Netflix)

Claire Danes – Fleishman Is in Bother (FX)

Juliette Lewis – Welcome to Chippendales (Hulu)

Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

WINNER: Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

Merritt Wever – Tiny Stunning Issues (Hulu)

Directing Awards

Excellent directing for a comedy sequence

Barry: “wow” – Invoice Hader (HBO)

WINNER: The Bear: “Review” – Christopher Storer (FX)

The Marvelous Mrs. Maisel: “Four Minutes” – Amy Sherman-Palladino (Prime Video)

The Ms. Pat Present: “Don’t Touch My Hair” – Mary Lou Belli (BET+)

Ted Lasso: “So Long, Farewell” – Declan Lowney (Apple TV+)

Wednesday: “Wednesday’s Child Is Full of Woe” – Tim Burton (Netflix)

Excellent directing for a drama sequence

Andor: “Rix Road” – Benjamin Caron (Disney+)

Dangerous Sisters: “The Prick” – Dearbhla Walsh (Apple TV+)

The Final of Us: “Long, Long Time” – Peter Hoar (HBO)

Succession: “America Decides” – Andrij Parekh (HBO)

Succession: “Connor’s Wedding” – Mark Mylod (HBO)

Succession: “Living+” – Lorene Scafaria (HBO)

The White Lotus: “Arrivederci” – Mike White (HBO)

Excellent directing for a restricted or anthology sequence or film

Beef: “Figures of Light” – Lee Sung Jin (Netflix)

Beef: “The Great Fabricator” – Jake Schreier (Netflix)

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story: “Bad Meat” – Carl Franklin (Netflix)

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story: “Silenced” – Paris Barclay (Netflix)

Fleishman Is in Bother: “Me-Time” – Jonathan Dayton and Valerie Faris (FX)

Prey – Dan Trachtenberg (Hulu)

Writing Awards

Excellent writing for a comedy sequence

Barry: “wow” – Invoice Hader (HBO)

WINNER: The Bear: “System” – Christopher Storer (FX)

Jury Obligation: “Ineffective Assistance” – Mekki Leeper (Amazon Freevee)

Solely Murders within the Constructing: “I Know Who Did It” – John Hoffman, Matteo Borghese, and Rob Turbovsky (Hulu)

The Different Two: “Cary & Brooke Go to an AIDS Play” – Chris Kelly and Sarah Schneider (Max)

Ted Lasso: “So Long, Farewell” – Brendan Hunt, Joe Kelly, and Jason Sudeikis (Apple TV+)

Excellent writing for a drama sequence

Andor: “One Way Out” – Beau Willimon (Disney+)

Dangerous Sisters: “The Prick” – Sharon Horgan, Dave Finkel, and Brett Baer (Apple TV+)

Higher Name Saul: “Point and Shoot” – Gordon Smith (AMC)

Higher Name Saul: “Saul Gone” – Peter Gould (AMC)

The Final of Us: “Long, Long Time” – Craig Mazin (HBO)

Succession: “Connor’s Wedding” – Jesse Armstrong (HBO)

The White Lotus: “Arrivederci” – Mike White (HBO)

Excellent writing for a restricted or anthology sequence or film

Beef: “The Birds Don’t Sing, They Screech in Pain” – Lee Sung Jin (Netflix)

Fireplace Island – Joel Kim Booster (Hulu)

Fleishman Is in Bother: “Me-Time” – Taffy Brodesser-Akner (FX)

Prey – Patrick Aison and Dan Trachtenberg (Hulu)

Swarm: “Stung” – Janine Nabers and Donald Glover (Prime Video)

Bizarre: The Al Yankovic Story – Al Yankovic and Eric Appel (The Roku Channel)

Excellent writing for a range sequence

The Every day Present with Trevor Noah (Comedy Central)

Final Week Tonight with John Oliver (HBO)

Late Evening with Seth Meyers (NBC)

The Late Present with Stephen Colbert (CBS)

Saturday Evening Reside (NBC)